26 Ocak 2020 Pazar
Harşıt Vadisi Reklam
Kaynak: Harsitvadisi | Tarih: 2019-03-01 | Toplam Okunma: 632

Veyselo Salim Bayrak

Veyselo Salim Bayrak

1927 yılında Torul ilçesi Goruyana Köyünde doğdu. Babası Recep, annesi Gadun’dur.

4 yaşımda Annesinin dayısı Mehmet Aksoy’un yanına geldi.3-5 sene yardımında bulundu. Annesi derindere mahallesinde duruyordu. Hasretlik işte annesine gitti. Doma Şaban Salim’i annesinden gelip aldı. 2 yıla kadar bu adamın yanında kaldı. 1938 yılının sonunda tekrar annesine döndü. Annesinin yaınında 1 yıl kaldı kalmadı dayısı Mehmet tekrar yanına aldı. Bayrak dayısının yanında iken uzunçitte taşı tokmakla kırmaya başladı. Yengeleri aralarında diyorlar ki bak bu çocuktan bir şeyler olur. Bunun dedesi de ustasıydı diyorlar. 1941 yılında dayısı vefat etti. Dayısının cenazesinde 2 ineğimizin birini 20 lira, birisini 23 liraya sattık diyen Bayrak dayısının ineğini de kestiklerini ve cenazede milletin yediğini belirtti. Bu ineklerin parasından kalan 6 lira ile ise Gölcüvez ile Gürgentepesi arasındaki taş döşemeyi Hacı Ali Şahin’e yaptırmışlardır. Abdullanın kızı Hatice ninen bize çok öğüt verdi. Dayısından kısa süre sonra büyükannesi vefat etmiştir. 1945 yılına kadar ev reisliği yapan Bayrak mümkün olduğu kadar çalışmaktadır. Bu yıllarda Tepealan yaylasına gitme imkanları yoktu. Çünkü ayaklarında çarıkları bile yoktur gara lastikten geçtik. Bu dönemde Keldaş yaylasında yaylacılık yapmışlardır. Yaylacılığı gücü orananında kendisi yapıyor kardeşi Mehmet le bacısı Emine annesi ile köyde çalışıyordu.
İlk gurbetçilik hayatı 1950 yılında Rize’ye gitmekle başladı. Rize’de çalışırken arkadaşlarıyla birlikte gemiyle İstanbul’a gitti. Oradan Düzce’ye geçti. Menderes ikdidara geldiği yıl Kaynaşlı Muratbey köyünde ormanında bir müddet tomruk yükleme işlerinde çalıştı. Çaytak kızı adileden 50 lira alarak memleketine döndü.  Çaytak kızı Hatice de 5 lira yardımda bulundu. Mürtezo Osman Efendi git memlekette neyiniz varsa satın ve buraya gelin demiştir. 
İstanbul’dan gemiye binmelerine yardımcı oldu. Deniz yoluyla Tirebolu’ya gelen Bayrak, Mecitoğlu Halil ile buluşarak yaya olarak köyün yolunu tutmuşlar yağmur alabildiğine yağıyor. Kozköy Köyü altında karanlık olmuş orada bir taşın altında sabahlamışlardır. Devamla köylerine gelmişlerdir.
Köye gelince amcası Osman’ın söylediklerini annesine anlatmış. Annesi kabul etmeyince gidememişlerdir.1951 yılında eşi Zekiye’yi kaçırarak evlendiler. Artık aile resi olan Bayrak, bir müddet Keldaş madeninde çalıştıktan sonra 1954 yılında askere gitti 2 sene askerlik yaptı. Askerlik yaparken inşaat ustalığını öğrendi. 1964 yılında Doğankent Hidroelektrik Santrali inşaatında çalışmaya başladı.2 yıl çalıştıktan sonra Antalya’ya giderek tekrar gurbetin yolunu tuttu. Antalya’da bir fiil 15 sene çalıştıktan sonra memlekete dönerek ticaret hayatına atıldı. İlk bakkalı Doğankent’e açan Bayrak daha Şadı köyü altıa geldi.1992 yılında emekli oldu. Emekli olduktan sonra yayla ve köyde kendi işiyle uğraşmaya başladı. Zekiye ile evliliğinden 5 çocukları oldu.21.09.2000 yılında eşi Zekiyey’i kaybetti.
Soyunu anlatırmısın dediğimizde annesinden başladı, Annem Mürtezegilden Hacı Ali kızı dereindere mahallesindeki bugünkü Alagözo Mustafa’nın evinin bulunduğu yerde duruyorlarmış. Mürtezegil; Ali, Osman, Halil Ustadır. Osmanla Halil ustanın kabileleri Düzce’nin Kaynaşlı civarlarında.
Delaligil(Abidin oğulları-Aksoylar)’dır.  Mehmet Aksoy’un halası Abdullo İsmail’in hanımıdır. Fadime’nin babası Abidin oğlu Salih, annesi Çolak kızı Şerifedir. Çolak kızı Şerife ile derici Mustafa’nın annesi bacıdır. Babası Recep  annesi Gadunla evlenmiş. Kendisi ile 2 kardeşleri daha olmuştur. Analığından ise 3 kardeşi daha vardır. Onlar Samsun civarlarında yaşamaktadır.
Mürtezegile dönecek olursak. Ali efendini babası Molla Hasan’dır. Molla Hasan’ın bacılarının biri Mehmet Efendinin hanımı Mavişe, diğeri Ekizo Hüseyinde, Salim Bayrak’ın dedesi Haceli, Mehmet Vehbi efendi, ekizo Hüseyin bacanakdır. Ali efendi’in hanımı olan Esma Mürtezoğlu Osman’ın kızı ve Cennet Ali efendi’nin bacısıdır.
Köyden Göçenler: Mustafa Pirdal (İmam Mehmet oğlu), Egelo Salim Bayrak, Yesiro Cemal Güvendi, Mürtezoğlu Osman Kaya, Osman oğlu Ahmet Kaya, Bal Mehmet’in Niyazi, Çaytakgil, Ayvazgil, Abidinoğulları, Delali kızının uşakları.
Yaylacık yaptığı yerler: Keldaş yaylası, Tepealan yaylası, Masur yaylası.
Mezarlıklar: 
Tepealan Ocakyanı Mezarlığı: bu mezarlıkta Büyük annesi Fadime’nin babası Salih ve dedesi Ahmet yatmaktadır.
Masur Mezarlığında: Abdullo Mehmet’in ekiz çocukları yatmaktadır.
Kıyı Tarla Mezarlığı: Tarihi bir mezarlık diye belirtti.
Sanatçılarımız
Kadem Kandaz(Guşgöz) kemençe sanatçısı. Mahmuto Mustafa Pir kemençe sanatçısı.
Doma Şaban Pir Saz sanatçısı. Kardeşi Yakup Pir saz sanatçısı.
Ören hakkında sorduklarımıza; Dilmangil, hopal, Kandemiroğulları, Kösmük ve Calacoğu Ali var diye belirtti.
Geçmişten günümüzde köyde insan ilişkileri; Bizim gençliğimizde sevgi, saygı, işbirliği, yardımlaşma çok fazlaydı. Ama bugün gittikçe zayıflamaktadır. Bunu insanların maddi gücünün iyi olmasına bağlamaktadır.
Köyde cenaze gelenekleri; eski cenazelerde salın 3.cü günü mezarlıklara yemek götürülür insanlara verilirdi. Cenaze namazına duranlara 1 fitre verilirmiş. Cenaze günü evde öküzler kesilir insanlara yemekler verilirmiş.  
Bayramlarda herkes yemeğini cami kapısına getirir orada millete dağıtırmış.
Düğünlerde çağrıcı el emeği olarak daru toplardı. Bu düğün sahibi için toplandığı gibi çalgıcı kendisi içinde toplardı.
Kurbanlar kesilince koçun boynuzu kapının üstüne çakılırdı.
Değirmen ustaları; Mehmet Aksoy, Gurbette öğrenmiş olduğu ustalığı köye gelerek diğer ustalara öğretmiştir., KademKandaz, Mecito Ali Babayiğit, Cımıto Mehmet Aydın,Haşimo Mehmet Meral.
İnşaat Ustaları: Salim Bayrak, Ahmetoğlu Mustafa Pirdal, Mehmet Şahin, Alagözo Ahmet Pirdal, Hasan Tekin, Hasan Pirdal.
Otçu Göçü: Orak ayının ilk haftası işler bitince yaylaya toplanarak gidilen bir şenliktir. Yaylada gece sabaha kadar eğlenilir yarın Güvende pazarına gidilirşenlik eve dönünce bitiyordu.  Bir hafta yaylada kalındıktan sonra köye dönülüyor. Bu yayladaki bir haftada yaşlı genç gıdı, çelik, kale oyunları oynayarak zamanını geçiriyorlardı.
Hartamacılar: Şaban Pir, Mehmet Pirdal ve Mustafa Yazar.
Kalayçılar: Kalayçı Ali Pir, Kalayçıoğlu Halil Pir, Kalayçıoğlu Mustafa Pir.
Salim Bayrak köyünde sade bir hayat yaşarken eşinin vefatından 12 yıl sonra 08.08.2012 tarhinde hayata veda etti. Naaşı Şadı Güneyi Mezarlığına defnedildi.