26 Ocak 2020 Pazar
Harşıt Vadisi Reklam
Tarih: 2016-03-16 | E-Mail: mustafa28510@hotmail.com | Toplam Okunma: 2658

Şehitlik ve Gazilik

    18 Mart Çanakkale Zaferinin yıl dönümü ve şehitler haftası olması sebebiyle Şehitlik ve Gaziliğin öneminden, Milletimizin göstermiş olduğu üstün başarıdan söz edelim. Ecdadımızın bütün savaşlara başlarken ifade ettiği  en önemli bir söz, İslam dininin vermiş olduğu manevi duygular ile geçmişten getirdiğimiz kültürümüzün birleştirilmesi neticesinde ortaya çıkan bir söz” Ölürsem Şehit, Kalırsam Gazi” bu söz kahraman milletimizle ne kadar  özdeşleşmiştir. Bu duygulara sahip olmaktan gurur duyuyoruz.
    İnsanoğlunun kendisine verilmiş en kıymetli nimetlerin başında hayatı gelmektedir. Müslüman’ın bu hayatını din, vatan, millet, bayrak, namus gibi milli ve manevi değerlere adaması ise, dünya ve ahret için en yüksek  mertebelere ulaşmasına vesiledir. Allah rızası doğrultusunda kişinin canını feda etmesine Şehitlik, canını veren kişiye de Şehit denir. Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’de “Allah yolunda ölenleri sakın ölüler sanma, Bilakis onlar  diridirler, Rableri katında Allah’ın lütfundan kendilerine verdiği nimetlerin sevinciyle yaşayarak rızıklandırılmaktadırlar. Arkalarından kendilerine ulaşamayan  (Henüz Şehit olmamış) kimselere de hiçbir korku olmayacağına ve  onların üzülmeyeceklerine sevinirler. (Şehitler) Allah’ın nimetlerine, keremine ve Allah’ın müminlerin ecrini zayi etmeyeceğine sevinirler.”(1)
Peygamberimiz (sav)’de Şehitler hakkında” Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki her şey kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmeyi arzu etmez. Sadece Şehit gördüğü aşırı itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi  ve on defa şehit olmayı ister.”(2)
    Bu cennet vatanın birer evlatları olarak bizler vatanımızı korumak vatanımıza namahrem eli değmemesi için askerlik yapmakla mükellefiz. Buda hayatımızın en önemli bir zaman dilimidir.
Mehmet Akif Ersoy bu hususu ne güzel dile getirmiştir.
Arkada! Yurduma alçakları uğratma sakın;
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın,
Doğacaktır sana vaat ettiği günler hakkın,
Kim bilir, belki yarın belki yarından da yakın.

Bastığın yeri “ toprak” diyerek geçme, tanı!
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı,
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı;
Verme, dünyaları aslanda, bu cennet vatanı.
    Vatan, Din millet uğruna öldürülenler İslam dininde Şehit sayıldığı gibi malı, canı ve ailesi uğruna ölenlerde şehit kabul edilmiştir. Hz. Peygamber (sav) bir hadislerinde bu hususu şöyle ifade etmektedir. “Malı uğrunda  öldürülen şehittir. Canı uğruna da öldürülenler şehittir;  ailesi uğruna da ölenler şehittir.” (3)
    Allah yolunda yaralanıp gazi olmak ise yine şehitlik gibi yüce mertebelerden biridir. Din uğruna savaşan, mücahit anlamına gelen gazi, özellikle Türklerde savaşta başarı kazanan kumandanlara, hatta hükümdarlara  şeref unvanı olarak kullanılmıştır. Kur’an-ı Kerim’de ve Hz Peygamberimizin hadislerinde Allah yolunda savaşanların övülmesi, şehitlik ve gazilik hakkındaki müjde ve haberleri sebebiyle Türk kültüründe, “Ölürsem Şehit, Kalırsam  Gazi.” Tabiri ortaya çıkmıştır.
    Şehitler haftası dolayısıyla, din uğrunda, vatan uğrunda, Çanakkale ve Ülkemizin her karış toprağında vatan uğruna namus uğruna savaşıp ŞEHİT olan TÜM ŞEHİTLERİMİZE Allah’tan Rahmet diliyorum.
Notlar:
1-Ali İmran: 169-170 Ayetler.
2-Buharı Cihad 6 Müslim imae 29
3-Tirmizi diyat 22, Buharı Mezalim 33, Müslim iman 62

Mustafa GÜVENDİ
Diğer Yazıları