26 Ocak 2020 Pazar
Harşıt Vadisi Reklam
Tarih: 2018-10-01 | E-Mail: mustafa28510@hotmail.com | Toplam Okunma: 803

Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler

Camilerimiz hem Allah’a ibadet edilen yerler hem de ilim ve hizmet öğretilen şerefli mekânlardır.
Allah katında en mekbul olan yer olan camiler, içinde Rabbimizin adını andığımız, kulluğumuzu, dualarımızı, niyazlarımızı o’na arz ettğimiz mukaddes yerlerdir. Camilerimiz makum, mevki farkı gözemeden mümin gönülleri birleştirir, birliğimizi pekiştirir, imanımızı ve istiklalimizi simgeler. Minareleri tevhidin sembolu, ezanları şuhedanın temeli; mihrap, kürsü ve minberleri hak ve hakikatın sesi, safları huzur ve güvenin teminatıdır.
Ecdadımız başta İmam-Hatip olmak üzere cami görevlerini yürütenlere; minberden, mihraptan, kürsüden din- islam’a hizmet edenlere”HADEME-İ HAYRAT”yani hayra hizmet edenler ismini layık görmüştür.
Hademe-i hayrat ömürlerini din hizmetine vakfetmiş insanlardır. Samimiyetle çalışıp yaptıkları iyiliğin karşılığını sadece Allah’ın rızasında arayanlardır. Müftüler, Vaizler, İmam-Hatipler, Müezzinlerdir.
Onlar hayatımızın her sayfasında yanı başımızda olanlardır. Çünkü onlar doğduğumuzda kulağımıza ezan ve kamet okurlar. Çocukluğumuzun en unutulmaz anlarında bize rehber oldular. Yuva kurmaya çıktığımızda, ebedi yolculuğa uğurlanırken hep yanımızda oldular.
1-7 EKİM TARİHLERİ CAMİLER ve Din Görevlileri haftası olarak kutlanmaktadır. Bu yıl ” CAMİLER ve DİN HİZMETLERİNE ADANMIŞ ÖMÜRLER “ temasıyla kutlanmaktadır. Bu vesileyle HARŞİT ULU CAMİİ’de bu zamana kadar görev yapıp ahirete intihal etmiş olan Hafız Ahmet Günay, Hacı Emin Patan, Hafız Abdurrahman Kahraman hocalarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Emekli olan ve hala camimizin yapımında dernek görevlisi olarak çalışan Muttalip Patan hocamıza uzun ömürler diliyorum.
Camimizin arsasını temin eden gönül ehli Gazi Arif Ünlü ve yakınlarına yıkılmadan önceki camimize her türlü yardımı ve önderlik yapanlardan ahirete intikal eden kardeşlerimize Allahtan rahmet diliyorum.
Harşit Ulu Camii’nin gerek dernekleşme aşamasında gerekse yapım aşamasında gecesini gündüzüne katan ve 21 Eylül 2017 tarhinde hakka yürüyen Sivaslı Mahmut Buyrukoğlu merhuma Allahtan rahmet diliyorum.
Caminin şu aşamaya gelinceye kadar maddi ve manevi katkılarını esirgemeyen başta Valilerimiz ve Kaymakamlarımıza, Mütahitlerimize, İlçe Müftülerimize, imam ve müezzin kardeşlerimize ve hayırsever halkımıza şükranlarımı sunuyorum. Vefat edenleri rahmetle yad ediyorum.

Mustafa GÜVENDİ
Diğer Yazıları