25 Ağustos 2019 Pazar
Harşıt Vadisi Reklam
Tarih: 2014-07-01 | E-Mail: mustafa28510@hotmail.com | Toplam Okunma: 2274

Ramazan Ayı ve Oruç

Ey İman edenler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi, sizin üzerinize de oruç farz kılındı, taki korunasınız. bakara 183.ayet
İslam ın beş temel esasından biri de Ramazan ayında oruç tutmaktır. Oruç niyet ederek Tan yerinin ağarmaya başlamasından ( İmsak vaktinden) itibaren güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve cinsel ilişkiden uzak durmak suretiyle yerine getirilen bir ibadettir. Oruç bizi dünyada kötülüklerden sakındıran, ahirette cehennem ateşinden koruyan ve günahlarımızın bağışlanmasına vesile olan önemli bir ibadettir. Peygamberimiz şu müjdeyi veriyor; kim inanarak ve mükâfatını Allah tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır. ( Buhari Savm 7 )

Orucun Faydaları
1- Oruç, Ahlakımızı Güzelleştirir.
2- Oruç, kötülüklerden korur.
3- Oruç, Merhamet duygularını geliştirir.
4- Oruç, Sağlığı korur.
5- Oruç, Nimetlerin Kıymetini öğretir.
6- Oruç, İnsana sabırlı olmayı öğretir.

Orucun Mükafatı
Lütfu bol ihsanı sonsuz olan yüce Allah, kullarının ibadetlerine, yaptıkları iyiliklere bire ondan yedi yüz katına kadar mükâfat vereceğini bildirdiği halde bir kutsi hadiste  Oruç benim içindir, onun mükâfatını ben veririm.
( Buhari  Savm 9) buyurarak oruca ayrı bir önem vermiş, dolasıyla mükâfatının çok daha fazla olacağına işaret etmiştir.
Oruç İbadeti: imsak vaktinden iftar vaktine kadar yemek, içmekve cinsi münasebetten uzak durmak demektir. İmsak vakti başka bir deyişle oruç yasaklarının başlama vakti, fecri sadık, yani tan yerinin ağarmasıdır. Bununla yatsı namazının vakti çıkmış, sabah namazının vakti girmiş olur. Bu vakit ayni zamanda sahurun sona erip, orucun başladığı vakittir. İftar ise, oruç yasaklarının sona erdiği, güneşin batma vaktidir. Bu vakitle birlikte akşam namazının vakti girmiş olur. Akıllı, büluğ çağına ermiş Müslüman ın Ramazan orucunu tutması farzdır. Ancak oruç tutamayacak kadar hasta olanlar ile yolculukta bulunanlar oruç tutmayabilirler. Hastalar iyileştikten,  yolcular memleketlerine döndükten sonra tutmadıkları oruçları kaza ederler. Hasta olan kişinin iyileşme ihtimali yoksa tutamadığı her gün için fidye verir; yani bir fakiri bir gün doyurur. Hayız ve nifas halindeki kadınlar, bu günlerde oruç tutmayıp daha sonra gününe gün kaza ederler. Ramazan orucunu kasten ve isteyerek bozan kişi, bozduğu oruca kaza eder ve keffaret öder. Orucun keffareti, iki ay üst üste oruç tutmak, buna gücü yetmese 60 fakiri doyurmaktır. Ramazan ayında ayrıca verilmesi gerek fitrede vardır. Aile reisi evinde bulunan tüm aile bireylerinin fitresini verir. Bu da bir sosyal yardımlaşmadır. Ramazan ayında oruç tutsun veya tutmasın buluğ çağına girmiş akıllı olan her müslümanın kılması gereken teravi namazı da sünnettir.
Orucu bozan ve bozmayan meseleler var. Bu konu çok uzun olduğu ve fetva gerektirdiği için bu konulara girmedim.
Ramazan ayınız mübarek olsun. Mevlam sıhhat ve afiyet içinde nice yıllara nasip etsin. Sağlıcakla kalın.

Mustafa GÜVENDİ
Diğer Yazıları