20 Mayıs 2019 Pazartesi
Harşıt Vadisi Reklam
Kaynak: Harsit Vadisi | Tarih: 2016-08-09 | Toplam Okunma: 983

Pir Ali Oğlu Şaban Pir

Pir Ali Oğlu Şaban Pir

Şaban Pir, 01.01.1950 yılında Doğankent Şadı Köyünde doğdu. Babası Pir Ali oğlu kalayçı Ali, Annesi Kadem ağa kızı Fatma’dır.
İlkokulu Şadı ilkokuluna 3. Sınıfta başlayarak bitirdikten sonra Kürtün ortaokuluna gitti.1968 yılında Kürtün ortaokulundan mezun oldu. 1971 yılında askere gitti, 1972 yılında teskere aldıktan sonra 1972 yılında İstanbul Küçükköy’de iş hayatına başladı. 1974 yılında şoför Ehliyet alarak Kemerburgaz Kömür ocağında kamyon şoförü olarak çalışmaya başladı. 1979 yılında çalışmak için Irak’a gitti. Bu sırada çalışmak için Mehmet Yazar(Nomano) ve Kemal Kandaz’ı (Topal alinin Kemal) da Irak’a aldı. 1982 yılında Günyüzü köyünden Osman kızı Hashatun’la evlendi.  Irak dönüşü Bursa giderek işe başladı. Bursa’da Sinta İnşaat’ta çalışırken 2000 yılında emekli oldu ve köyüne gelerek yerleşti.
05.08.2016 tarihinde Şadı Masur Yaylasında hayata veda eden Pir, Çatalağaç Köyü Aşçuluyanı Mezarlığına defnedildi.
Soy Ağacımı anlatayım; Biz Pir Ali oğullarındanız Mollagil de denilmektedir. Dedem Temel ağa oğlu Şaban. Babam Şaban oğlu Ali’dir. Şaban’ın hanımı Hasan Çavuş kızı Emine’dir. Şaban 1914 Sarıkamış savaşına katılmış bir daha geri dönmemiştir. Molla Temel ise 1916 yıllarında Harşıt Vasidisi’nin işgali yıllarında Kabaktepe’de yaralanmış ve bugünkü Kürtün Yeşilköy Gücüktene de vefat etmiş mezarı oradadır. Temel’in diğer eşi Hüseyin ağa kızı Şerife’dir. Bu evlilikten 2 çocuğu olmuş. Bir tanesi Mıhcı Mehmet lakaplı olup Ordu Perşembe civarlarında yaşamaktadırlar.
Annemin tarafından söz edecek olursam, annemin dedesi Örenden Gozlo İbrahim’dir. Derindere Mahallesine damat olarak gitmiş, Derindere Mahallesinde Şükroğullarından Mustafa Şeremet’in amcası kızı Akgül ile evlenmiş bu evlilikten Zerbap doğmuştur. Zerba’ın kızı Emine ise annemin annesidir. Şüküroğulları, Samsun, Bursa, Düzce ve İstanbul yörelerinde yaşamaktadırlar.